Obserwatorzy

poniedziałek, 8 czerwca 2020

KWIATY DO OGRODU SKALNEGO CZ.2



           

                      Oto druga część propozycji roślin kwitnących do ogrodu skalnego.
Polecam tu czysto subiektywnie rośliny, które sama lubię i uprawiam na swoim skalniaku w wiejskim ogrodzie. Niektóre z nich są podpatrzone w Anglii a niektóre w Polsce. Znajdziecie tu rośliny
w kolejności ich kwitnienia.  Niektóre z nich powtarzają kwitnienie jeśli się obetnie przekwitnięte kwiatostany. Wszystkie fotografie z tego artykułu pochodzą z mojego ogrodu. Miłego czytania!

Fotografie autorstwa: Marta (Psycholog w Ogrodzie)


SMAGLICZKA SKALNA

Niezwykle wdzięczna roślina skalna kwitnąca w kwietniu i maju. W odróżnieniu od smagliczki nadmorskiej (biała, jednoroczna), ta ma jaskrawożółty kolor przypominający rzepak i jest byliną wymagającą dość silnego cięcia.  Jeśli jej nie cięłam na czas po przekwitnięciu jej pędy dolne twardniały, trochę podobnie jak dzieje się z lawendą.  Roślina się wtedy rozjeżdża na boki, nie ma zwartego pokroju.
Najchętniej rosną w słońcu. Jeśli lato jest suche zdarza się, że kwitnie drugi raz. Cudownie pachnie. Tworzy piękne dywany kwiatowe ale wyższe niż np floks szydlasty. Dorasta nawet do 30 cm. Mrozoodporna.






 ZAWCIĄG NADMORSKI
Zawciąg u mnie zaczyna kwitnąć w maju i tworzy urocze poduchy, z których wystają pomponiki kolorowych kwiatów. Lubi słońce i ciepło, więc nie zawsze służy mu cień świerka, który rośnie w jego pobliżu. Odmiana ALBA w wersji białej jest dość popularna. Ja mam też różową odmianę Splendens. Kwitnie długo, czasem nawet jeszcze w październiku obserwuję kwiaty. Warto ogławiać przekwitnięte kwiatostany. Z mojej obserwacji wynika, że rozrost ich jest wolniejszy niż floksa szydlastego czy goździka tzn mniejsze  są te "poduchy" a raczej plamy koloru.
Zawciąg nadmorski ALBA

SKALNICA ARENDSA

Zawciąg nadmorski Splendens

Bardzo wdzięczna roślina skalna tworząca przepiękne dywany kwiatów dostępna w wielu kolorach. U mnie jest biała, ciemno różowa i jasno różowa. Pięknie się prezentuje postawione w skalnicy kamienne poidełko dla ptaków, wszelkie dekoracje typu pnie wyglądają przy skalnicach również bardzo atrakcyjnie. Wydaje się delikatna i zwiewna. Jest jednak odporna na mróz i szkodniki.
Ulubienica pszczół i innych owadów zapylających.
Jest niziutka. Dorasta do 20 cm wysokości.
Pamiętajmy o sadzeniu jej co najmniej co 25 cm. Silnie się rozrasta na boki.
Lubi także półcień. Nie tylko pełne słońce. Roślina godna polecenia. Kwitnie od maja do czerwca.




  IRYS MINIATUROWY 


Wczesne odmiany irysów karłowych  świetnie nadają się na skalniak bo tworzą piękne zwarte kobierce i nie są za wysokie jak irysy bródkowe. Nie mam pojęcia jak nazywa się moja odmiana, jednak jest bardzo podobna do Path of Gold i odmian Pumila.
Dostałam 2 kępy w prezencie. Był to irys niespodzianka i rozrósł się przepięknie.
 Irysy wymagają podcięcia pędów kwiatowych po przekwitnięciu. Lubią też przesadzanie. Kępy, gdy za mocno się rozrosną, warto  dzielić i przesadzać
w nowe miejsca. Byle były to miejsca słoneczne, z żyzną, przepuszczalną
i lekko wilgotną glebą. W takiej czują się najlepiej. Odwdzięczą się delikatnością i kolorem w kwietniu i maju.


Aster Alpejski ALBA
ASTER ALPEJSKI ALBA


Astry, co może być zaskakujące, nie są jedynie kwiatami jesieni.
Ten wyglądający jak duża stokrotka aster alpejski ALBA właśnie z Alp pochodzi. Dorasta do 30 cm wysokości. Kwitnie od maja.
Mrozoodporny nawet do - 30 stopni.
Są też przepiękne wersje fioletowe tej rośliny, w które chyba wkrótce się zaopatrzę, bo póki co cieszę się wersją białą.


DĘBIK OŚMIOPŁATKOWY


Dębik ośmiopłatkowy po przekwitnięciu 
Nie jest to oczywisty wybór na ogród skalny, raczej
nietypowa roślina pochodząca z Tatr.  Ja długo nie mogłam rozwikłać co to za roślina. W końcu się udało. Urzekł mnie jego absolutnie cudownie puchaty owoc zbiorowy - po przekwitnięciu wygląda jak zwiewna chmurka.
Bardziej atrakcyjnie niż przekwitnięte sasanki.
Ma charakterystyczny kształt liści podobny do liści dębu (stąd nazwa) i ośmiopłatkowe białe kwiaty.
Kwitnie właśnie w czerwcu.

GOŹDZIK SINY
Goździk siny w pełni rozkwitu
Wprost uwielbiam tą roślinę  za jej przecudny zapach, który roznosi się po ogrodzie wieczorami w czerwcu a także za jaskrawy purpurowy kolor dywanów, które tworzy. Ten delikatny, jaskrawy kwiat  kojarzy mi się zawsze z latem
i zbliżającymi się wakacjami. Ma jasne sino zielone łodyżki i liście.
Jego zapach wabi trzmiele i pszczoły, które wyprawiają sobie na nim uczty. Niedawno widziałam też wieczorem fruczaka gołąbka czyli "mini kolibra" wysysającego pyłek
z tych goździczków.  Lubią stanowisko słoneczne i zaleca się jej nawożenie czasami.  Ja przyznam, że tego nie robię
 a goździk rośnie i tak bardzo obficie.
Zdjęcia mówią same za siebie.
Kępa goździka sinego przed kwitnieniem

Druga część artykułu dobiega końca. Bardzo mi miło jeśli dobrnęliście aż dotąd:)
Chyba będzie jeszcze trzecia w tej sytuacji - o roślinach skalnych kwitnących latem i jesienią.
Na koniec fotka poidełka zanurzonego w morzu floksów i skalnic.
Do przeczytania!


Marta

3 komentarze:

  1. Witaj Marta, pięknie, bajka. Sporą cześć z tych roślin już mam i zbyt mało miejsca, żeby zdobywać więcej. Będę się upajac Twoim skalniakiem, póki co____kryska_garden_andmore

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję. Jak wiesz podziwiam Twój piękny ogród i w tej formie w której jest:) A z pewnością Twój skalniak będzie wkrótce przepiękny, trzeba tylko kilka roślin i odrobinę czasu!

      Usuń
  2. Bardzo interesujący jest to blog. O tym blogu na pewno powiem mojej małżonce.

    OdpowiedzUsuń